Novinarska autorska prava na sudu: Sizifovim poslom do Pirove pobjede

René A. Da Rin | Pexels

Društvo za zaštitu novinarskih autorskih prava (DZNAP) podržalo je projekt Miroslava Edvina Habeka pod naslovom “Novinarska autorska prava na sudu: Sizifovim poslom do Pirove pobjede”, koji govori o kršenju novinarskih i fotoreporterskih prava u sudskoj i izvansudskoj praksi. Radi se o svojevrsnom priručniku s praktičnim “tips & tricks” savjetima za novinare o tome kako izboriti svoja autorska prava sa onima koji ih neovlašteno koriste, pa i vlastitim poslodavcima u zaštiti autorstva.

Priručnik je baziran na nizu primjera, poput znamenite fotografije na kojoj nogometaš Zvonimir Boban 1990. dolazi u sukob s tadašnjim jugoslavenskim policajcima na terenu, autora Renata Branđolice, oko koje su se godinama vodili sporovi, a zaključak je kako je usvajanje Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (ZAPSP) u studenome 2021. ipak popravilo status autora u novinarstvu, uključujući fotoreportere, jer su mnogi u međuvremenu ipak dobili sudsku zadovoljštinu za dugotrajne sporove koje su ranije godinama bezuspješno vodili.

Novinari i fotoreporteri bore se protiv cijelog niza povreda njihova autorskog prava – od doslovne ”krađe” teksta i fotografije do nepotpisivanja autora, a mogućnosti su im izravno kontaktiranje prekršitelja, podnošenje prijave, pokušaj naplate ili prijedlog izvansudske nagodbe.

Često, kad su manji nakladnici ili portali u pitanju, pokretanje postupka ne rezultira velikom novčanom odštetom, a troškovi i angažiranje odvjetnika su skupi za novinare, dok s druge strane, ako je prekršitelj moćni nakladnik medija velikog dosega, prijeti opasnost zavlačenja sudskog postupka, utvrđuje u svom projektu Miroslav Edvin Habek, dugogodišnji novinar u nizu medija.

“Suradnja u borbi za autorska prava željeni je cilj i krovne hrvatske novinarske strukovne organizacije – Hrvatskog novinarskog društva (HND) koje upozorava i na značaj autorskih prava u dogovorima u naplati medijskog sadržaja od velikih internetskih platformi (Big Techa)”, kaže Habek u svom istraživanju, a poseban su problem upravo nove platforme koje često koriste tekstove koji su na velikim portalima “zaključani” i potpisani, a kasnije se u digitalnom prostoru koriste bez potpisa autora članaka, pa i bez spominjanja medija, odnosno poslodavca koji ih je primarno objavio. Stoga će taj segment autorstva novinarskog rada morati biti još dodatno zaštićen u budućnosti, ističe se u istraživanju DZNAP-a.

Ovo je još jedan u nizu projekata koji je DZNAP financirao nakon što je u siječnju 2023. objavio drugi Poziv za prijavu projekata za poticanje novinarskih autorskih prava u Hrvatskoj. Autorima projekata na raspolaganje je stavljeno ukupno 15.000 eura, a pojedinačni projekti financirali su se u iznosu od 400 do 3.000 eura.

Natječaj je bio otvoren do kraja studenog 2023., a projekti koji se odnose na promicanje i zaštitu novinarskih autorskih prava, poticanje novinarske kreativnosti i vrednovanja novinarskog autorskog rada i unapređivanje društvenog i materijalnog položaja novinara, financiraju se iz našeg Fonda za poticanje novinarskog autorskog stvaralaštva.

Cijelo je istraživanje dostupno ovdje (PDF).

Foto: René A. Da Rin | Pexels

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)